Článok

Pozrite si záznam našej diskusie o všímavosti a zvyšovaní solidarity s núdznymi

pridané: 16. februára 2023

Pozrite si záznam diskusie z dňa 15. februára, ktorú naša platforma Ambrela realizovala v priestoroch bratislavského .klubu pod lampou v spolupráci s časopisom .týždeň a s názvom ‘Ako podporiť našu všímavosť a zvýšiť solidaritu s núdznymi. Na otázky moderátora Rudiho Rusa odpovedali: Marta Jendeková (programová manažérka Academia Istropolitana Nova); Juraj Hipš (expert na vzdelávanie a zakladateľ Komenského inštitútu); a Veronika Fishbone Vlčková (riaditeľka Nadácie Milana Šimečku).

Počas diskusie zazneli expertné názory, príklady z praxe a odpovede na otázky: kto je to núdzny človek; prečo by rodičia mali ponechať svoje deti v obyčajných školách v blízkosti svojho bydliska (a netlačili ich nasilu do privátnych škôl pre ‚nadané‘ deti); v čom spočíva aktuálna osvetová kampaň ‘Všetci sa máme čo učiť’; ako najlepšie pomôcť človeku bez domova; ako možno zhodnotiť integráciu ukrajinských detí do slovenských škôl (a ako je na tom SR v porovnaní s okolitými krajinami); ako zvýšiť našu solidaritu a ochotu pomáhať núdznym; ako podporiť sociálnu inklúziu doma či v škole; ale aj prečo ísť k voľbám a ako napomôcť spoločenskej zmene k lepšiemu. Viac k pozretiu v zázname z diskusie na Facebooku tu a na Youtube tu.

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela je strešnou organizáciou 30 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, pričom polovica z nich sa venuje globálnemu vzdelávaniu na Slovensku. Od jesene 2021 realizuje projekt ‘EduGlobe – cesta k implementácii Národnej stratégie globálneho vzdelávania’, ktorý je podporený z programu Active Citizens Fund – Slovakia a financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014–2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. Táto diskusia bola realizovaná vďaka podpore ACF – Slovakia a tiež zo zdrojov SR pod značkou SlovakAid – pri príležitosti osvetovej kampane ‘Všetci sa máme čo učiť‘. Ďalšia kampaňová diskusia bude nasledovať 8. marca.

Projekt ‘EduGlobe – cesta k implementácii Národnej stratégie globálneho vzdelávania’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014–2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.‘

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Partneri a Donori

SlovakAid
Active citizens fund