Koncom novembra (v dňoch 29 a 30. 11. 2022) sa vo Svätom Jure uskutočnilo ‘Medzinárodné odborné kolokvium o globálnom vzdelávaní’ z dielne ministerstiev školstva a zahraničia. Bolo určené expertom a expertkám na (globálne) vzdelávanie z vládneho a mimovládneho sektora. Spoluorganizovala ho aj naša Ambrela v rámci projektu ‘EduGlobe – Cesta k implementácii Národnej stratégie globálneho vzdelávania SR’ s podporou Active Citizens Fund – Slovakia.
Kolokvium sa konalo v súvislosti s prijatím novej Európskej deklarácie o globálnom vzdelávaní do roku 2050 a v súvislosti s predložením novej Národnej stratégie globálneho vzdelávania (NS GV) pre Slovenskú republiku. Počas kolokvia sa uskutočnila prvá moderovaná diskusia k príprave akčného plánu k Národnej stratégii globálneho vzdelávania SR. Výstupy z kolokvia budú spracované v najbližších týždňoch a v novom roku sa bude naplno pokračovať v rámci pracovnej skupiny na vypracovaní akčného plánu.
Štátna tajomníčka MZVaEZ SR, Ingrid Brocková, pripomenula, že „prijatím NS GV nemôže naše úsilie skončiť. Je potrebné konkrétne opatrenia aj implementovať, aby sme mohli dosiahnuť ciele, ktoré verejnosť očakáva.“ Slovenský diplomat, Ján Kubiš, zdôraznil, že práve vzdelávaním, výchovou, využívaním všetkých dostupných zdrojov a argumentovaním možno pôsobiť proti dezinformačnej scéne: „Nie je možné obmedzovať prístup k informáciám a myslieť si, že tým ovplyvníme mienku ľudí. Je potrebné veci vysvetľovať, vyvracať a pôsobiť pomocou faktov. Musíme sa snažiť pochopiť, prečo tá druhá strana má také názory, aké má, a následne argumentovať.“ A aj to je výzvou pre súčasné (nielen globálne) vzdelávanie na Slovensku.
Špeciálnym hosťom novembrového kolokvia o GV bol aj nórsky expert na globálne vzdelávanie a partner Ambrely v projekte EduGlobe – Dr. Robert J. Didham – riaditeľ Centra pre kolaboratívne učenie pre trvalo udržateľný rozvoj Univerzity INN (Inland Norway University of Applied Sciences). Ten v panelovej diskusii pripomenul, že „musíme dať študentom pocítiť, že môžu byť súčasťou zmeny. Zároveň im treba ukázať, ako sa môžu podieľať na dosahovaní trvalo udržateľných cieľov (SDGs).“ Zdôraznil, že „nepotrebujeme do vzdelávania pridávať nové témy, ale musíme ich učiť komplexnejšie.“
Dr. Didham v utorok viedol workshop na tému: ‚Výmena dobrej praxe zástupcov jednotlivých pozvaných škôl a MVO v problematike trvalo udržateľného rozvoja v kontexte globálneho vzdelávania, vrátane cieľa 4.7. Agendy 2030‘. V stredu (druhý deň kolokvia) pre prítomných viedol tiež workshop na tému ‚Vytváranie medzirezortných synergií‘.
Dôležitá súčasť kolokvia bolo nielen sieťovanie a advokovanie v oblasti GV, ale aj budovanie kapacít a vymieňanie skúseností zo zahraničia. Prítomní hodnotili podujatie ako úspešné, dobre zorganizované a veľmi prínosné.
„Projekt ‘EduGlobe – cesta k implementácii Národnej stratégie globálneho vzdelávania’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014–2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.
Text: tím Ambrela.org, Foto: Nikola Kováčová [Celá fotogaléria na fanpage Ambrely tu.]
Copyright 2024 Ambrela - platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov ACF – Slovakia a SlovakAid. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.