Zaujíma vás, čo je to vojnový zločin a čo je reťaz zla; ako prebiehalo vyšetrovanie zločinov na Balkáne; a aké podobnosti možno vidieť medzi polarizáciou spoločnosti na Slovensku, balkánskymi vojnami a ruskou agresiou na Ukrajine?
Príďte v pondelok (18. novembra od 17:00 do 18:30) na pôdu Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského na Mlynských luhoch 4 v Bratislave, kde prebehne prednáška s diskusiou v angličtine na tému: ‘O zločinoch proti ľudskosti na Balkáne’ z dielne Centra pre európsku politiku (CEP) v spolupráci s platformou Ambrela a FSEV UK. Prednášať bude Vladimír Dzuro – bývalý vyšetrovateľ Medzinárodného trestného tribunálupre bývalú Juhosláviu.
Vo svojom rozprávaní vás pán Dzuro zavedie na miesta, vzdialené iba niekoľko hodín cesty autom zo Slovenska, kde sa pred tridsiatimi rokmi odohrávali najstrašnejšie vojnové zločiny od druhej svetovej vojny. Dozviete sa tiež, čo sme ako ľudia schopní robiť, keď sa prestaneme kontrolovať; aj ako sa nás dnes v Strednej Európe dotýkajú spomínané balkánske vojny a prejavy ruskej agresie za našimi hranicami. Nasledovať bude i živá diskusia medzi prednášajúcim a prítomným študentstvom i širšou verejnosťou.
Prednáška s diskusiou je súčasťou Týždňa globálneho vzdelávania (TGV), ktorý v druhej polovici novembra na území SR realizuje Ambrela so svojimi členmi a pozorovateľmi s podporou SR cez SlovakAid a GENE. Tematicky ju zabezpečil a pripravil Kamil Sládek – predseda Centra pre európsku politiku (CEP). Viac info o diskusii i celom programe #TGV2024 možno nájsť tu.
Platforma rozvojových organizácií – Ambrela je strešnou organizáciou 30 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, trvalo udržateľnému rozvoju doma a/alebo v zahraničí, pričom polovica z nich sa venuje globálnemu vzdelávaniu. Ambrela aktívne zastupuje spoločné záujmy svojich členov a pozorovateľov na domácej pôde i v zahraničí, okrem advokácie a budovania kapacít sa venuje aj verejnej informovanosti (zvyšovaniu povedomia o ODA – oficiálnej rozvojovej pomoci SR vo svete). Jej cieľom je: byť priamym účastníkom a aktérom v oblasti rozvojovej spolupráce a zahraničnej politiky SR, EÚ a ďalších inštitúcií, zameraných na trvalo udržateľný rozvoj v menej rozvinutých krajinách a/alebo na Slovensku; prispievať k formovaniu povedomia ľudí v SR k solidarite a vzájomnej pomoci, a tak prispieť k riešeniu problému chudoby, neslobody a humanitárnych kríz vo svete. Vlajkovými podujatiami Ambrely sú Ambrela development forum (ADF) a Týždeň globálneho vzdelávania(TGV).
Centrum pre európsku politiku (CEP) je členom platformy Ambrela, aktívnym v oblasti globálneho vzdelávania. Dlhodobo sa venuje spoznávaniu integračného procesu v Európe, posilneniu aktívneho občianstva a predchádzaniu radikalizmu mladých ľudí. Projekty realizuje na Slovensku, v Bosne a Hercegovine (od 2004), na Ukrajine (od 2008) a v Česku (2011). Od roku 2017 sa venuje projektom, zameraným na problematiku radikalizácie a de-radikalizácie na pozadí vývoja v bývalej Juhoslávii v 80. a 90. rokoch minulého storočia. Svoje aktivity CEP zameriava na scitlivenie mladých voči prejavom diskriminácie vo verejnom diskurze a vytvorenie účinných výučbových materiálov.
Copyright 2024 Ambrela - platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov ACF – Slovakia a SlovakAid. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory donorov.